strona główna > Artykuły i felietony > O ODNOWĘ MORALNĄ GRAJEWA
Kanał RSS Kanał RSS | Poczta | Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych
Dzisiaj jest Piątek, 19 Stycznia 2018 roku, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Polecamy: W Urzędzie Miasta zapłacisz kartą | Daniel Purwin zrezygnował z prezesury | DZIEŃ BABCI I DZIADKA w Szkole Podstawowej w Wierzbowie | Kampania MSWiA "Kreci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny" | Ostrzeżenie meteorologiczne | Do szpitala trafił wyziębiony mężczyzna | UWAGA UTRUDNIENIA W RUCHU NA K65 | VIII Halowy Turniej Piłki Nożnej | Nowe radiowozy w podlaskiej Służbie Celno-Skarbowej | Niedziela z tenisem w hali MOSiR | Wesele 2018 – koszty usług ślubnych w okolicach Grajewa | WYNIKI V KOLEJKI | Ferie 2018 z MOSiR! | FERIE ZIMOWE Z GCK | Filmowe ferie z kinem GCK |
zareklamuj sie u nas

Zostań fotoreporterem Grajewo24.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:
E-mail: redakcja@grajewo24.pl
Tel. 0 604 833 731
Tel./Fax: (0 86) 272 66 97
Najnowsze opinie:

~zainteresowany: Co Ty AKS ludziom robisz wodę z mózgu.Kodeks wyborczy już jest.Wybory proporcjonalne.Próg wyborczy 20%.RM w tym roku ustala jeszcze okręgi ...

~mieszkaniec: Ciekawe, czy Grajewskie służby drogowe obudzą sie ze snu :)

~Sołtys: ten cytat z orłem też Sołtysowi się podoba ale u nas te łańcuchy to zrobione ze stali nierdzewnej bo ogniwa nie pękają nawet ze starości ...

~Mika: świetny felieton, trafne cytaty. Dziękuję .

~AKS: ad: "AndrzejW", dzięki za zainteresowanie. Najpierw trzeba mieć komitet - z poważnymi i mądrymi ludźmi (na co czekacie młodzi i ...

Dyżury aptek
Dzisiaj dyżur pełni:

Apteka REMEDIUM
ul. Konstytucji 3 Maja 2/12
tel. 86 272 70 06

Artykuły i felietony
2017-01-03 00:32:26 O ODNOWĘ MORALNĄ GRAJEWA

Nowy Rok bieży, w jasełkach leży, a..., a my sobie składamy zwykle życzenia – zdrowia i szczęścia, bo... to najważniejsze. Hmm, może to w niektórych kręgach tak się przyjęło, lecz czy nie najważniejsze jest – nasze zbawienie? Czy to nie nasze całe życie, nasza działalność na tej ziemi, ma nam pomóc w osiągnięciu celu najwyższego? Widocznie mamy różne cele. Jeden szczęście rozumie w przyjemnościach, hedonizmie, w bogaceniu się, we władzy, a inny widzi szczęście w dawaniu miłości. Różne postawy, różne rozumienie i stąd różne priorytety. Bywa, i to bardzo często, że zdobyta władza powoduje upadek moralny człowieka, bo zapomniał, że władza to służba innym. Jakby to powiedział Niemcewicz: „I my sami byliśmy nieszczęść naszych winą! Gnijąc w zbytkach, lenistwie i biesiad zwyczaju, myśleliśmy o sobie a nigdy o kraju.”

Dlatego, by nie służyć tylko władać, mali ludzie stosując zasadę dziel i rządź, zrobili w dużej mierze ze społeczeństwa niewolników. Najchętniej rządziliby wyłącznie dla siebie, bo po co im „zbędny balast”. Muszą jednak tolerować gdyż: Relacja pomiędzy właścicielem a niewolnikiem jest możliwa tylko wtedy, gdy niewolnik produkuje więcej niż konsumuje.

Ciekawie to ujął Roman Dmowski: „Niewola wychowuje niewolników. Niewolnicy bywają albo ulegli i posłuszni, albo zbuntowani. Zbuntowani umieją tylko szukać zemsty na swych panach, ale ani walczyć o wolność, ani żyć w wolności nie umieją, pozostają zawsze niewolnikami. (…) Iluż to mieliśmy ludzi, co umieją się tylko kłaniać, tylko szukać łaski czy to u jednego pana, czy u innego, który w jego miejsce przyszedł.(...) Wszystko to niewolnicy, mniejsza o to, że w połowie zbuntowani i jako niewolnicy, nie byli zdolni do tworzenia wolnej Polski.”

Cóż, niewolnicy to największa siła tego systemu, bo najbardziej zniewolonym jest ten, który uważa się za wolnego w tym systemie, a jednocześnie będąc leniwym, nie chce poznać prawdy – pomyśleć, posłuchać i poczytać! Antidotum?

Ksiądz z Anglii, Piotr Glass, ten co odprawił 15 października 2016r. w Częstochowie – egzorcyzmy nad Polską w ramach „Wielkiej Pokuty”, tak mówił: (dot. dotknięcia Ducha Św.); nie o to chodzi, że każdy ma iść na stadion i głosić Ewangelię. Ale można mieć charyzmatyczną wiarę pracując w szpitalu, w hospicjum, jako katecheta czy dziennikarz. Przez tę przeciętność dzieje się to co obserwujemy dzisiaj – szarość i bylejakość. Ilu ludzi na Mszach św. naprawdę się modli, a ilu ma rutynowe nastawienie do Liturgii? Ilu ma prawdziwą wiarę w to co dzieje się w Kościele? To dotyka także kapłanów. Jak mają na nas spływać łaski, jeśli nie wierzymy w to wszystko? Pan Bóg działa zawsze, ale potrzeba naszego zaangażowania. (…) Trzeba księżom uwierzyć w dar kapłaństwa, w swoje charyzmaty. Każdy z nas ma charyzmaty, bo był chrzczony i bierzmowany. Duch Święty, gdy zaczniemy działać pomoże. W Polsce tkwi ogromny potencjał. Gdyby tylko co dziesiąty ksiądz się obudził, ujrzał pełnię kapłaństwa, wyszedł do ludzi, nie bał się o opinię ludzką, wyobraża sobie pani co by się działo?”

Czyli, Bóg pomoże gdy zechcemy zrzucić chomąto niemoralności, gdy zechcemy odrzucić gorszące złe zachowania i zakłamanie. Czemu tak piszę? Po moim ostatnim felietonie o szambie grajewskim, wielu mi gratulowało. Jedną z rozmów miałem z ludźmi na stanowiskach. Powiedzieli tylko tak – te twoje rewelacje z mieszkaniami to mały pikuś w porównaniu do tego co my wiemy! Czyli – dotknąłem tylko wierzchołka góry lodowej! Nie powiedzą (na razie) o co chodzi, bo się boją o swoje stołki. No tak, jeśli tu dostaje się te stołki za to, że „załatwiało” się głosy wyborcze dla... wodza!!

Słynny już z komuny Albin Siwak, „Chciałbym dożyć takich dni”, tak pisze: „Polacy to bardzo dziwny naród. Polakom to trzeba „do boląca” dokuczyć. Tak by to bardzo boleśnie odczuli. Inne narody rozumieją zagrożenie szybciej, bez tych bolesnych doświadczeń. Wy jesteście inni. Ulegacie byle komu i wierzycie byle komu. Oddajecie władzę też byle komu, chociaż wiecie ile zła już wam wyrządzili ci co obdarzacie ich władzą i zaufaniem. U nas musi popłynąć morze krwi i zginąć wielu ludzi, żeby Polacy przejrzeli na oczy. Pytacie co zrobić w tej sytuacji. A jeśli powiem co zrobić to wiem, że tego na razie nie zrobicie, bo nie umiecie kalkulować i myśleć. Taka Islandia potrafiła zrzucić jarzmo międzynarodowych mafijnych karteli bankowych i pociągnęła do odpowiedzialności polityków, za zdradę narodu islandzkiego i państwa islandzkiego. Na czele z premierem tego kraju Geir Haarde. I był to rzeczywiście, pierwszy premier na świecie postawiony przed sądem za przyzwolenie na obrabowanie swego narodu i państwa przez międzynarodowe mafijne koncerny bankowe, co doprowadziło Islandczyków i Islandię na skraj bankructwa. I nie tylko premiera, posadzili na ławie oskarżonych ale i szefów banków takich jak Lehman Brothers i Goldman Sachs. Naród islandzki powiedział: „Ci co doprowadzili Islandię do takiego kryzysu, muszą spłacić sami te długi, bo nie naród je zrobił, a oni”. A u nas? U nas do tego na razie nie dojdzie, bo naród śpi snem błogim. Ale jak się obudzi to zemści się na tych co nie uciekną z Polski.”

Reasumując, nie liczę na „niewolników”, ale na ludzi odważnych, wykształconych (doświadczonych), by odważyli się stanąć na czele (jeszcze mało świadomego) suwerena.

Jeśli nie wy to kto?

15 stycznia odbędzie się – referendum w sprawie lotniska pod Białymstokiem. Ilu z nas o tym wie? Ilu pójdzie zagłosować? Podpowiedziałbym naszej lokalnej władzy, że mogliby poddać też pod glosowanie (przy okazji) kilka rzeczy. No np. pierwsze z brzegu pytanie: Czy mamy podać się do dymisji? etc

ps. By the way: Dlaczego PISie nie bierzesz się za MSZ (95% do wymiany)? Dlaczego odrzuciłeś uchwałę suwerena o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci???

Aleksander Szymczak

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

2017-01-21 19:28:59 | HA
Niewolnik na zawsze zostanie niewolnikiem - jeśli "opuści ręce", jeśli duch nie odżyje, jeśli pozwoli mafii dalej sobą pomiatać >> a tak jest w Grajewie.
2017-01-16 13:39:58 | $A
Hę, - widział ktoś ten "Komitet Wojewódzki". Ciekawe cy to "łon"?
2017-01-14 11:54:31 | inna
No proszę - Komitet Wojewódzki trzyma sie mocno!
Normalni ludzie po takim opisaniu przez AKS, scbiehowaliby się - do mysiej dziury. Trzeba mieć trochę honoru, wstydu, pokory itd. Ale to nie u naszych włądz. Oto czytam, ze przewodniczącym komisji obwodowej na jutrzejszym referendum przy zespole szkól na Mickiewicza jest - KW (jeden albo główny z opisu). Z ciekawości chyba warto isć i - obejrzeć > relikt. No chyba, ze to zbierznosć nazwisk?!
2017-01-12 08:10:11 | Sołtys
Anonim Sołtys to je od karmienia świń , a nie od wysilania mózgu I WE WIOSCE TO WIĘKSZOŚĆ co karmi świni.
2017-01-11 22:56:30 | f
Jakby Sołtys, zamiast Kapicaka udawać uruchomił mózg znalazłby budżet tam gdzie jego miejsce jest.http://bip.um.grajewo.pl/resource/file/download-file/id.11425
Przyjemnej lektury!
2017-01-11 14:23:12 | Sołtys
Sołtysa to lotnisko mało interesuję Soltys to chętnie pocztał by budżet wioskowy co go nowe radne przed głupimi wieśniakami utajniają i we wioskowych gazetach nie publikują co by Sołtys i reszta napełniająca koryto nie wiedzieli na co jech ciężko zarobiony grosz wypasione wydają .
2017-01-11 08:54:14 | grajewiak
Amadeo P dobrze kombinujesz , chyba o to chodzi zobaczymy czy się sprawdzi
2017-01-10 11:38:45 | ona
no pewnie Amadeo ze nikt o zdrowych zmysłach nie mysli inaczej. Bedzie kicha z całaą pewnoscia. Kazali (rząd), bo nie chcą dać tego lotniska a wiedzą, ze z referendum będzie kicha. I sprawa - załatwiona. Rozbój w biały(ch) kołnierzykach. Ja pójdę, bo mam poczucie obowiazku, choć wiem jaki bedzie rezulatat.
2017-01-09 18:29:59 | Amadeo P
Aks , nikt nic nie wie o referendum , z góry wynik przesądzony , nie ma kasy na lotnisko ,drogi ,dworce , obwodnice , tu jest Polska klasy B i tak ma zostać ,jest tylko mamona dla urzędników państwowych , nie dajcie się manipulować , obym się mylił .
2017-01-09 10:01:35 | AKS
Ty "zefir" na poważnie - czy tylko... aby wsadzić kij w mrowisko??? Nie będę agitował jak masz zagłosować, ale za tym abyś poszedł. Czy tak tobie wisi to, co ma być w naszym sąsiedztwie? Czy wisi tobie to, że ktoś może coś dobrego (lub złego) zrobić dla nas wszystkich? Tu się zaczyna nasza - odnowa moralna, by już na takim podstawowym poziomie - nie być obojętnym! Czyż nasze powinności obywatelskie, nie są tym zwrotem w stronę odnowy moralnej? Ja korzystam z pracy innych, więc i inni mają prawo do mojego wkładu w dobro wspólne. Skoro ja się zamykam na pewne działania drugich (nieważne czy mądre czy głupie, ale działania), to jestem ogromnym egoistą i społecznym szkodnikiem!
ad: "abc", władza lokalna jest od innych spraw - niż być "największym pracodawcą"! Postawmy to na nogi - "abc"! Czy widzisz gdzieś, gdziekolwiek wpis, że cieszę się z "dobrych wpisów na mój temat"? Raczej jest odwrotnie. Po prostu - pyszny nie jestem, a raczej "gruboskórny" i wszelkie takie mieszanie mnie z błotem - to jak po kaczce. Tylko świadczy o - piszącym takie głupoty.
2017-01-08 16:53:16 | zefir
Nie wezmę udziału w referendum ,mnie w Grajewie jest potrzebny dworzec PKP i PKS ,potem budujcie sobie lotnisko.
2017-01-07 21:49:25 | abc
Oj sołtys podlizuch z Ciebie."Będą jeszcze z Ciebie ludzie" jak napisał p.AKS.Jak dotąd jesteś tylko zwykłym sołtysem.AKS władza na jaką byś nie zmienił będzie nadal największym pracodawcą.A lokalne układy w Grajewie będą zawsze.Do idiotyzmów które powypisywał niejaki "Sledzik" nawet nie będę się ustosunkowywał.AKS te parę osób które tu Ci kadzą, po prostu podpuszczają Cię.Przekonasz się o tym za dwa lata.Pamiętasz sytuację sprzed dwuch lat?Też kadzili Ci popierali a jak przyszło co do czego to nie mogłeś znależć chętnych do stworzenia komitetu wyborczego.A za dwa lata będziesz miał jeszcze gorszą sytuację bo do gry wejdzie PIS popierany przez kościół katolicki.A jak wiesz jest to miasto pisowskie.Resztę sobie dośpiewaj kto wygra wybory do R.M i do Starostwa.Pewnie układanka już się zaczeła.AKS po dobroci Ci radzę.Nie wierz klakierom.
2017-01-07 16:50:06 | Justyna
będzie z czego skubać jak przejdzie to referendum odnośnie lotniska
2017-01-06 22:07:51 | AKS
ad: "abc", polecam, mój felieton: "Referendafera" o referendum dot. JOW. W Grajewie frekwencja wyniosła - 6,81% ! Chyba będziesz musiał po nogach całować 'ellę", bo sam masz jakieś mgliste wyobrażenia. Masz jakieś - fobie (rzekomo rozmawiał). Każdy ocenia wg ... swego postępowania. Ty byś pewnie... rzekomo porozmawiał i skrobnął jakiś artykulik! Tu ludzie nie muszą być zaraz ... uwikłani w coś, ale po prostu boją się utraty swego - stołeczka. Przy tych lokalnych układach, gdzie władza jest największym pracodawcą, jest to wszystko postawione na głowie i.....formą skutecznego nacisku i.. zastraszenia. TO TRZEBA ZMIENIĆ! Dzięki - "sołtys", może jeszcze będą z Ciebie ludzie!
2017-01-06 21:40:57 | były urzednik
do użytkownika, który podpisał się jako "k"
Znam ostatni "nabytek" miasta kupiony ze starostwa czyli księgowego. Nie wierzę, że ten człowiek został kupiony. Kto nie pracował w starostwie to nie wie jak jest w księgowości w tym urzędzie. Coś się musiało zdarzyć, że nawet on zdecydował się odejść. Ja wiem jedno, ze tam gdzie poszedł gdy ludzie go poznają to się do niego bardzo przywiążą. Pozdrawiam księgowego G... i powodzenia
2017-01-06 21:17:56 | Esceta
Do k. Widzę że komuś żal ściska pewne części ciała czy to z zazdrości czy po prostu ze świadomości swej nijakosci... a jeśli o OHP chodzi to odchodzą sami zostają tylko Ci co przyrośli z wygody.. a za piękne oczy też się pracy nie dostaje bo na dobrą renomę trzeba zapracować. A teraz no cóż został piękny moral w oparach dymu. Z pozdrowieniami dla piesków ogrodnika....
2017-01-06 16:30:30 | Sledzik
do abc , z tego co wiem to AKS z szumowinami się nie zadaje , więc nie twórz , bo to brednie które wypisujesz i wymyślasz je na poczekaniu , możliwe ze sam jesteś taką szumowiną skoro wszystkich osądzasz za ciemne interesy , po drugie już robisz anty propagandę przeciwko referendum nazywając "awanturą" , a więc zrozum że to referendum będzie wyrażeniem opini co ludzie sądzą o patologii na szczeblach władzy . Szymczak poruszył tą sprawę i zobaczymy jaki będzie ciąg dalszy , a jeśli dojdzie do referendum przy dobrej kampanii postulaty będą zrealizowane nawet jak złodzieje zmobilizują swoje plemienne nacje .
2017-01-06 14:00:47 | Sołtys
abc ty to Szymczakowi to możesz nogi myć i to wodę pić TO DOTYCZY I Sołtysa i wszystkich co własną godnością się nie podpisują ino psełdo. Sołtys to się nie podpisuje bo i tak ma wrogów dostatek we urzędzie a jek by się podpisywał to by się nie uzdolał od niech opędzić.
2017-01-06 12:58:36 | ella
A czy przeprosisz mnie > ABC, gdy będzie 10% frekwencja? Bo widzisz, głupich nie sieja > sami się rodzą. A tu te spoółeczeństwo niestety > ociężałe pod wzgl. politycznym, oj ociężałe. Choćby to, ze AKs tyle razy nawołuje a wy tylko > klikacie i się rozładowujecie. A tu trzeba działać!! Racja >kkk, bo mi się wydaje, ze to ten sam głąb wiszący na klamce u koterii grajewskiej a podpisuje sie raz > grajewiak, drugi raz inaczej (roztropny czy jakos tam. Ej głupi ten kto uważa nas za idiotów. Po takim opisaniu, ludzie honoru podaliby sie do dymiosji - ale nie tuy, bo tu honoru nie mają!!
2017-01-06 12:32:02 | k
kogo jesze z ohp do jednostki miejskiej przeniesie,, kadrowy miasta" kogo kupi ze starostwa, komu da mieszkanie w TBS?
2017-01-06 12:07:20 | kiko
I jesce kkk tesz.
2017-01-06 01:33:20 | kkk
Wydaje mi sie, ze te wszystkie abc, grajewiak i inne podpisy to po prostu jedna i ta sama osoba, nawet bledy takie same.
2017-01-06 01:31:00 | kkk
Panstwowe - do rozgrabienia. Kazda panstwowa, samorzadowa "inwestycja" to okazja dla zodziei w bialych rekawiczkach.
2017-01-05 20:19:43 | Janek
Wyszła sprawa mieszkań, wyjdą i inne, Muzeum Mleka, Basen, Grajewska Strefa, PEC - Inwestycja w piec, i pewnie inne, pozdrawiam.
2017-01-04 21:06:24 | ja
brawo Ty
2017-01-04 14:30:25 | abc
Kto Ty jesteś ella że oceniasz społeczeństwo.Kto ci dał do tego prawo?Wiesz czego obawiają się osoby z którymi rzekomo rozmawiał AKS?No zapewne tego .że same są umoczone w jakieś lewe interesy.Piszesz, że wyszła sprawa mieszkań.Ja napisze więcej.Przypomnę upadek PBRolu.Może o tym popiszemy jeśli ktoś pamięta jak to bywało?A sprzedaż z 80%bonifikatą mieszkań komunalnych to co to było?Jedni muszą płacić za mieszkaniu ok 200 tyś a drudzy tylko 20,żeby po paru latach odsprzedaż je z dużym zyskiem?przestań obwiniać ella tylko rządzących,bo w tym mieście mało kto jest "świętym".Zreszto się temu nie dziwię .Każdy orze jak może.Mądrzy ludzie to bezrobotni i emeryci.Pierwsi dlatego ,że nie pracują i żyją nieraz dość dobrze,drudzy ,że maja stały dochód i nie martwią się o pracę.Ale oni maja wszystko w nosie i nie interesują ich awantury typu referenda a nawet wybory.Chyba, że chodzi o kogoś z rodziny który startuje na radnego.A Ty ella umiesz liczyć to licz na siebie.
2017-01-03 10:07:21 | ella
Czy rządzący nami mają jakieś hamulce? Wyszłą sparwa mieszkań a tu dopiero > wierzchołek góry lodowej!!! Czy i kiedy będziemy w stanie to zmienić? Nie licvzę na hanorowe rozwiązanie problemu, nie liczę na dymisję, ale >> wbrew pospolitej opinii > liczę na mądrych ludzi w Grajewie. Powiat też wymaga naprawy i to szybkiej. CZY DALEJ BEDZIEMY SPAĆ ???
Ciekawe jaka będzie frekwencja na referendum? 10% ??? Oto obraz upadku społeczeństwa!!!

Serwis komputerowy
Polecamy: Grajewianie.pl | Grajewo | Grajewska Izba Historyczna | Oferty pracy | Kino i rozrywka | Radio 5 | Radio Białystok | TVP Białystok | Grajewiak.pl | Gmina Wąsosz | SportowePodlasie.pl | Społeczne Pracownie | Tworzenie stron internetowych | Ogłoszenia Grajewo | UG w Radziłowie | Podlasiak.Info | OSP Grajewo | Doctor Rock | Praca |
Reklama | Współpraca | Prywatność | Regulamin Ogłoszeń | Regulamin Katalogu Firm | Regulamin Forum | Redakcja | Serwis Komputerowy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
"INFOTECH" mgr Ruchlewicz; 19 200 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 2/1 | Infotech