strona główna > Artykuły i felietony > OBUDZIĆ ŚWIADOMOŚĆ
Kanał RSS Kanał RSS | Poczta | Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych
Dzisiaj jest Niedziela, 25 Lutego 2018 roku, Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Polecamy: Ostrzeżenie meteorologiczne | Grajewscy policjanci apelują: nie bądźmy obojętni! | Dzielnicowi prowadzili akcję "Błysk" w rejonie szkół | KASTEL Sklepy Komputerowe & GSM zapraszają | Pokój dziewczynki – jakie elementy pomogą go wyróżnić? | Radny zaprasza Burmistrza | Wypowiedzą się ws. rewitalizacji | Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego - Young English Master | "Wiosenne prace na działce i w ogrodzie" | Coraz bliżej budowy trasy Via Baltica | Dyktando międzyszkolne 2018- laureaci | Ostrzeżenie meteorologiczne | W poszukiwaniu komfortowego krzesła gamingowego | TBS Grajewo - zaktualizuj swój wniosek | Wniosek na siłownię plenerową w Wojewodzinie złożony |
zareklamuj sie u nas

Zostań fotoreporterem Grajewo24.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:
E-mail: redakcja@grajewo24.pl
Tel. 0 604 833 731
Tel./Fax: (0 86) 272 66 97
Najnowsze opinie:

~Krzysiek: Pojawiają się krytyczne opinie odnośnie budżetu obywatelskiego. Pragnę przypomnieć jeżeli posiadasz lepszy pomysł zgłoś własny projekt. ...

~jatoja: Ta radna kiedyś publicznie powiedziała, że nie będzie już składać wniosku do budżetu obywatelskiego. A teraz wiadomo, że toalety, to jej ...

~menel: ona ma racje za taki sedes z takiej stali to pare butelek gorzałki będzie bo dobrze płaci na skupie .

~kozik: Strażaku widać,ze nie masz dzieci.Latem wychodząc na spacer z pociechami bardzo odczuwa sie brak toalet.Myśle ,ze zwykłemu człowiekowi bardziej ...

~antek: lepiej by zrobili jek by z Rydzykiem nawiązali współprace ten to potrafi kasę zdobywać, a dla Włochów to co najwyżej haracz możecie ...

Dyżury aptek
Dzisiaj dyżur pełni:

Apteka NA PLACU
Pl. Niepodległości 10
tel.

Artykuły i felietony
2017-02-01 21:50:05 OBUDZIĆ ŚWIADOMOŚĆ

Trzeba zrobić dużo, by wszystko zostało po staremu. Pewnie taki cel zakładali sobie towarzysze, gdy po reformie samorządowej w 1990r. i potem powiatowej 1998r., gremialnie przejmowali samorządy. Potem trochę blichtru, łechtania dumy narodowej, uderzanie w dzwon demokracji, zmiana garniturów czyli – dobór „bmw”.... i dalej kręcimy lody. Jakaż ta Polska biedna dziś, gdy patologia opanowała zwłaszcza małe miasta. Dziwi handlowanie głosami wyborczymi? Gdzie jak gdzie, ale nie w Grajewie! Pewnie nie można uogólniać, znam wszak dobrych samorządowców, ale tylko przypomnę, że dzięki naszemu komitetowi („Zmiana”) w 2011r. doszło do skazania przez sąd w Grajewie, handlującą takimi głosami.

Kto z Was wie, że 2 luty jest Światowym Dniem Wyborów? Przypomniano nam, że obywatele mają – powszechne prawo do wyborów. Niby wiemy, ale czy stosujemy, czy mamy tą świadomość? Skoro ok. połowa Polaków – olewa tą powinność! Co chcesz taką postawą – udowodnić? Bojkot służy sitwom „rządzącym” a nie Tobie! Ta uśpiona świadomość zaowocowała choćby w ostatnim referendum na Podlasiu w sprawie lotniska. W naszym powiecie była frekwencja 7,69%! W Grajewie poszło tylko 1591 osób, co dało frekwencję 8,97%. Co dobrego tym osiągnęliśmy?

Weźmy choćby wybory samorządowe 2014r. Skandaliczne, nie do zaakceptowania (2,5 mln głosów nieważnych!), które wyniosły na piedestał w sposób manipulacyjny „partię chłopską” PSL. Oni też, od reformy 1998r. rządzą w starostwie grajewskim. Czy to normalne? Czy tyle kadencji nie rodzi - ”błędów i wypaczeń”? Z tymi strukturami zacząłem walkę (kilkanaście lat temu), gdy jako pełnomocnik LPR, podałem do sądu w Suwałkach, ich oczywisty przekręt z wyborami. Chodziły słuchy, że bronić będzie sam Giertych. Niestety, jak to często bywa, ktoś sprawie „ukręcił łeb” i się nie odbyła.

Fałszerstwa wyborcze były na porządku dziennym. Gdy w innej kampanii samorządowej (chyba 2006r.), nasz komitet dyskutował z internautami, ktoś mi napisał: „co ty szymczak tak skaczesz, dostaniesz swoje 18 głosów i cześć”! Tyle dokładnie dostałem. Prorok jaki?

Pytają mnie czasem, kto rządzi w Grajewie, jaka partia itp.? Odpowiadam, żadna a tylko od wielu lat to samo „towarzystwo wzajemnej adoracji”, gdzie ton nadają nauczyciele z LO. Aby „rządzić wiecznie”, trzeba stale stosować coraz to nowe metody. Fałszowanie wyborów było zawsze, ale dawniej chyba w większym stopniu (brak kontroli). Inna sytuacja jest w dużych miastach, bo tam rywalizują osobne duże grupy ludzi. W małych jest np. - koteria rządząca, która czasem robi kilka komitetów - „przeciwników aktualnej władzy”. Czasem oddelegowuje swoich do jakichś partii, by na fali, znów dostać się na stołki. I co z tego, że np. startuje z PIS, bo potem w Radach jest to ta sama ręka „układu”! Miałem takie doświadczenie, gdy zaprosiłem na listy LPR, dwóch takich co to dostali się do Rady Miasta i potem.... tylko piach w szprychy! Jeden został nawet ważną personą w dwóch dennych kadencjach. Każda ekipa zostawia coś po sobie, jakiś widoczny ślad. Ta po dwóch zostawiła – ścieżkę przez „jeziorko”!

Następny był A. Kiełczewski, który wskoczył na stołek, przez zupełny przypadek. Po prostu, po dwóch fatalnych kadencjach p. Waszkiewicza, każdy, nawet osioł gdyby wystartował to by wygrał – tak dosyć mieli ludzie tego – nicnierobienia! Nie powiem, p. Kiełczewski popełnił wiele kardynalnych błędów. Nie słuchał ludzi mądrych i doświadczonych, którzy mu starali się doradzać. To pycha, no ale za to zostały po nim duże czyny jak choćby basen. Obecny p. Latarowski, choć wygrał niedużą liczbą głosów, wziął się za sprawy nader gorliwie. Jak posłuchać Jego wystąpień na sesjach RM, wszędzie Go pełno! Pochłaniają Go liczne sprawy i sprawki, tylko... Tylko w tym gąszczu spraw (a co robią urzędnicy?), zatraca widok na cel! Czy jest realizowany jakiś plan docelowy, czy tylko łatanie dziur w asfalcie jest dumnie nazywane – inwestycjami? Już ok. 3 lat kadencji i... jaki widzimy efekt? Co dużego pozostawisz po sobie dla Grajewa p. Latarowski? Nie po raz pierwszy rozmawiałem z v-pami z UM i ciągle nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nie rozumieją istoty samorządności! Obrona swoich synekur to nie to samo co – służba społeczeństwu!

Czy Grajewo i powiat stać na wyłonienie ludzi honoru, prawych i uczciwych do rad? Niedawno rzuciłem hasło – referendum, by odwołać władze miasta i powiatu. Jak widzę, to nasze społeczeństwo jest za słabe, za bardzo zniewolone i... uśpione – o co b. dbają lokalne „władze”!

Dotknęła nas pejoratywnie nominacja na dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury p. T. Dudzińskiego. Burmistrzu – nie było lepszych? Mianowany dyrektorem p. T. D. przeszedł z Grajewskiej Izby Historycznej do GCK. Miały być te dwie placówki łączone co zrozumiałe i logiczne. Po jakimś czasie p. Dudziński tworzy w GIH stanowisko kierownika i.. obsadza nim swego kolegę p. Waszkiewicza. Był lepszy – czy bliższy? To było detonatorem mojego wystąpienia. Normalne obsadzanie się na stołkach – kosztem społeczeństwa!! To była iskra detonatora. Nieszczęśnik w tym GIH „ciągnął” dwa etaty! Może jednak moje hasło referendum pomogło – bo wycofali się z tego – plucia w twarz społeczeństwu?

Była jakaś możliwość wydawania tu swojej niezależnej gazety, jak się okazało – kłamliwa. Bez tego nie dotrze się z wiedzą do większości społeczeństwa. Zresztą nasz indywidualizm, mania wielkości i inne złe cechy powodują, że normalni ludzie nie dostają się do różnych rad.

Weźmy ostatnie wybory samorządowe z 2014r. Jako znana tu osoba (od wielu lat czytacie moje felietony), nawoływałem do stworzenia jednej listy – antyukładowej. Miałem kilka osób (na początek), ale nie miałem pełnomocnika finansowego. Brak samokrytycyzmu, realizmu etc, spowodował, że 6 osób wystartowało na stołek burmistrza. 10 komitetów (!) wystartowało do Rady Miasta, skutecznie rozbijając głosy i dając wygraną „układowi” skupionemu w „WDG”. Wprawdzie wybory wygrało „Lepsze Grajewo” z byłym burmistrzem, ale gdy zdobyli 10 radnych, zmienili sobie pryncypała (asymilacja z obozem burmistrza) i są stale „przy władzy”. Wow, jednak może nie wszyscy, bo na ostatniej sesji RM, jeden powiedział – nie!

Długo by można o tych „elytach grajewskich”, ale dochodzimy do sedna. „TKM” twierdzi, że wybory samorządowe odbędą się w ustawowym terminie, czyli na jesieni 2018r. Jednak to nie moje widzimisię zadecyduje, ale samo życie. Przewidywane ogromne zmiany w 2017r., mogą przynieść zupełnie zaskakujące rozwiązania. Jak wspomniałem, lokalna sitwa jest stale gotowa do wyborów. Gdyby były przyspieszone, znów mielibyśmy to co mamy. A co jest, wspominałem w poprzednim felietonie o „szambie grajewskim”. Dlatego powinniśmy zaczynać tworzyć nasz – jeden i antyukładowy komitet wyborczy! Nie bójmy się wielkich partii np. PIS. Zresztą partie w samorządach to porażka i pomyłka. Mieliśmy niedawno wybory uzupełniające do Senatu na Podlasiu. Wygrała z PIS p. A. M. Anders – Costa (wbrew memu apelowi), ale okazało się, że w Grajewie dostała tylko 1364 głosy. To jest skala „żelaznego elektoratu PIS”! Należy głosy małych komitetów skupić. To da wygraną z dużymi ugrupowaniami czy „partiami”. Nieważne czy przy Twoim nazwisku będzie – od Korwina, Brauna (to akurat ja), czy „moje miasto”, „nasza wieś”, - ważne by te głosy poszły na jedną listę! Tylko ktoś to musi – zorganizować. Trudno, muszę to wziąć na swoje barki (wola kolegów i internautów). Znacie mnie choćby poprzez moje felietony. Nie widzę tu także za wielu doświadczonych w tych sprawach i o wykształceniu (specjalistycznym). OGŁASZAM BUDOWĘ KOMITETU WYBORCZEGO WYBORCÓW! Zaczynam zapisywać (odpowiednich) ludzi chętnych do Rady Miasta i powiatu. To nie falstart, ale mądrość etapu, bo pracy wystarczy do samych wyborów (jeśli chcemy wygrać)!

Kończę, bo i tak dużo napisałem (nadmiar miodu może...zaszkodzić). Szukajcie mnie, bo to jest poważna oferta, aby odzyskać podmiotowość w mieście i powiecie. Jeśli będzie jakiś DOBRY ogólnopolski komitet, to rozważymy przyłączenie. To daje inne, lepsze możliwości.

Pamiętajmy, by komentując nie uderzać w człowieka, wszak wszyscy jesteśmy równi w godności, ale oceniajmy jego czyny.

ps. By the way: Dlaczego PISie nie bierzesz się za MSZ (95% do wymiany)? Dlaczego odrzuciłeś uchwałę suwerena o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci???

Aleksander K. Szymczak

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

2017-03-27 09:52:49 | Sołtys
realista nie grzesz bo skończysz jak Sołtys na pokucie . I znów nakłaniasz mnie do grzechu, a jak Sołtys pokutę zada to może mieć ciężko po świętach.
2017-03-26 23:43:04 | realista
Sołtys coś mi się zdaje, że Ty tą swoją pokutą nie chcesz mnie ratować przed jakąś tam zgubą tylko wkupić się w łaski władzy.Bo nagrzeszyłeś co nie miara,ale władza jest litościwa i jak będziesz skutecznie pokutował przez cały post to Ci winy odpuści.
2017-03-25 20:46:08 | Sołtys
realista jek nie wzie że we poście trza pokutować i kiela on je to informuje że się zacyna od palenia ogniska przed kościołem i to zawsze je we środę i z tego ogniska ksiądz na główki wiernych sypie co by lepśiejsze byli ale choć nie wierny to też posypie tylko musi się udać do kościoła w ten dzień i tam ksiądz nie dzieli na komunistów czy socjalistów tylko sypie wsiem po równo i może cie nawróci na dobrą drogę. I NIECH SIĘ NIE ZAMARTWIA to moją pokutą i sobie zada jakości Sołtys myśli że tym wpisem pokuty nie złamał bo to tylko informacja dla niewiernych i władzy starał się nie dokuczyć tylko ciebie przed zgubo ratować .
2017-03-25 07:52:01 | kkk
realista: ... az prosi sie o przypomnienie slynnego "a u was bija Murzynow".
2017-03-24 16:29:38 | realista
Sołtys coś się zbiesił.Dlaczego Ty chcesz polemikę zawiesić na kołku? I dlaczego do Świąt? I do których Świąt?Jak Ty zaczynasz strajkować to i ja zawieszam udzielanie się na tym portalu do nieokreślonej daty.Ożywił się zreszto inny "Realista"który operuje innymi zwrotami,podobnymi do pewnej osoby która stosowała metodę "dziel i rządż"A więc powodzenia.
2017-03-24 09:27:32 | irek
Teraz widzimy jak pachnie nasz burmistrz jego kolektyw.
2017-03-23 15:08:28 | Sołtys
AKS Sołtys prosi co by się wstrzymał z publikacją do świąt bo ja sobie pokutę zadal że do świąt nie będę dokuczał władzy i kto z ludu dla reality będzie pytania zadawał i dyskusje prowadził o wolności słowa i obalał tezy socjalistyczne.
2017-03-23 13:29:43 | Realista
AKS o czym piszesz. Przecież PiS też kupił głosy wyborców. To się nazywa 500+.
2017-03-22 20:39:47 | AKS
ad: "aj waj", poruszasz temat w Grajewie bardzo aktualny. Czy możemy mieć tutaj - uczciwe wybory?
Trochę więcej w felietonie (nowym).... niedługo.
2017-03-22 12:46:38 | aj waj
Dawać w łąpę, kupować głosy. Gdzie >> sumienie, gdzie etyka ??????ct, u małych ludzi słudzy muszą nosić poły, bo król >> musi byc wciąż adorowany. Co za czasy, ze aby być kims (bur, star, rad.) trzeba dawać w łapę?
2017-03-19 10:51:01 | Sołtys
ralista to te co za poprzednim burmistrzem poły płaszcza przed wyborami nosiły to przyjaciele były obecnego władcy i tera większość za obecnym nosi co by się nie ubabrały we błocie.A jek chodzi owiedzę to Sołtys nigdy mądrego nie udawał ino za głupka wioskowego to cie wychwalał w komentarzach że taki mądry i szkolony tylko że gamoń popieprzony.Sołtys we imieniu wioski gratuluje ci że przewidział wyniki głosowania BO a że długo liczyli te głosy to nic bo najważniejszy je wynik.A już myślał że był na oddziele i zmądrzał na tyle żeby z głupimi utarczek nie prowadzić bo z głupiego to nawet taki ucony z tytułami mądrego nie zrobzi..
2017-03-18 21:04:58 | pael Jankowski
zakacze kupywanie glosow na radnych do rady miasta Grajewa dlatego ze kandydaci niedadza kupowac inym kandydatom 2018
2017-03-18 12:31:08 | Realista
Do kkk niestety jesteś w błędzie . Człowiek(czytaj ŚMIEĆ )który robil kampanię dla Kiełczewskiego był przekupiony przez bulbona i wszystko co się działo w LG na bieżąco kapował Dla Lat..... widać mało wiesz o chorych grajewskich układach .
2017-03-18 09:01:45 | AKS
Ciszę się, że w końcu zawarte tezy zaczynają trafiać.... pod strzechy. Taki był zamysł, aby "wystartować" szybciej, bo pewna wiedza musi swoje 'pokonać", mieć odpowiedni czas, by nie obudzić się na 5 minut przed wyborami. Dobrze prawisz "kkk". Wyciągajmy mądre wnioski z zachowania "układu". Dlaczego oni zwykle zawsze wygrywają?? Jak widza, że będzie dużo komitetów, to i oni rozkładają się na dwa. W tym drugim wystawiają - zająca, aby w II turze wygrał tutti de cappi. Taki manewr był zastosowany przy Kiełczewskim i tylko popełnili pewien błąd i wygrał zając. Jak widzimy, dla nich był to tylko jednorazowy wyskok. A mnie chodzi o - całkowitą wymianę nibyelit na ludzi prawych. Powiat-ludzie....! Ale o tem potem.
2017-03-17 22:47:40 | realista
KKK szacun za prawidłową analizę sytuacji.A ty sołtys tylko się wymądrzasz i udajesz że coś wiesz.Dla twojej informacji obecny Burmistrz z żadnymi wrogami się nie układał.Bo Ty nadal myślisz kategoriami wróg-swój.Przeczytaj sobie jeszcze raz dokładnie co napisał "kkk",albo poproś kogoś niech Tobie ten tekst ktoś przetłumaczy na bardziej zrozumiały dla Ciebie język.I jeszcze coś Ci sołtys napiszę.Kampania wyborcza rozpoczyna się dzień po wyborach.Na sukces trzeba ciężko pracować.
2017-03-17 13:56:44 | ktoś
Hę, sołtysie, jak coś wiesz to powiedz>> z jakimi wrogami obecny burmistrz sie dogadywał???
KKK masz rację, układ jest silny dlatego, że wystawia jednego burmistrza a inne "anty" sa wciąż - bezmyślne.
2017-03-17 12:31:51 | Sołtys
kkk ma racje i Sołtys myśli że żeby rządzić wiosko to trza się układać nawet z wrogami tak jak to zrobił obecny burmistrz bo układ to wielka sztuka Żeby zlikwidować układ to trzeba dać samodzielną władzę burmistrzom i wójtom , a radzie tylko kontrole nad jego pracą .
2017-03-16 23:12:52 | kkk
W artykule pojawia sie wątek mnogości kandydatow spoza ukladu - w tzw. "ukladzie" jest zazwyczaj silna aczkolwiek niepisana hierarchia dlatego uklady wystawiaja jednego kandydata. Ktokolwiek z czlonkow ukladu narazi uklad na przegrane wybory
startujac samodzielnie(obok kandydata zatwierdzonego przez uklad) bez przyzwolenia grupy - zostanie przez te grupe wykluczony - tego obciazenia nie ma w grupie osob nie bedacych w ukladzie czyli tych wszystkich 'antysystemowcow'. Poza tym bedac w ukladzie, pracujac dla niego nie wychylajac sie mozna liczyc w przyszlosci na wdziecznosc - widac to bardzo dobrze
w Grajewie i w Polsce. Natomiast w grupie osob nie bedacych czescia jakiegos powaznego ukladu personalnego wystepuje
zbieranina indywidualistow z ktorych kazdy widzi siebie i swoich najblizszych znajomych jako liderow. W zbieraninie
indywidualistow nie trwajacych w ukladzie shierarchizowanym nikt nikogo nie ukarze za decyzje o samodzielnym starcie. To
jest kilka powodow dla ktorych po stronie 'antyukladowej', 'antysystemowej' czy to na szczeblu samorzadowym czy krajowym jest zawsze wiele partii i wielu kandydatow: brak hierarchii, brak dyscypliny, brak sklonnosci do ustepstw, niechec do pracy na kogos, brak kary za samodzielne startowanie - bo nie jest sie czlonkiem zadnej partii czy ukladu.
2017-03-16 22:56:25 | Sołtys
REALISTA to ty jesteś imbecylem i dajesz się podpuszczać twoim zdaniem głupiemu Sołtysowi. Głupich nie sieją nie orzą one same się rodzą i na głupotę to i nauki nie pomogą i lekarstwa brak.Choć ostatnio trochu zmądrzał bo Sołtysowi nie pyskuje .
2017-03-16 22:12:52 | kkk
W takich malych miejscowosciach jak Grajewo elektorat chodzacy na wybory to glownie pracownicy instytucji panstwowych + rodzina. Do tego dochodzi grupa osob glosujacych "partyjnie" lub glosujacych na zasadzie "ci juz sie wystarczajaco nakradli".
2017-03-16 17:39:10 | realista
"inna "zawsze tak jest,że złodziej krzyczy "łapaj złodzieja".Ty się martw o siebie a nie o mój sen idotko/idioto."Enty"taką "prawdę"jaką głosi AKS zna już od dawna całe Grajewo.A w dodatku każdy ma swoją prawdę którą sam głosi.AKS nie daj się podpuszczać imbecylom.Oni z Ciebie wała robią.Te kilka baranów lub owiec które tu piszą o wyborach nie mają o ich organizacji zielonego pojęcia.Myślę że masz swój rozum.
2017-03-16 16:23:32 | enty
Pisz AKS i nie patrz na oszołomów, którym stoisz jak kosć w gardle. Niech poznają prawdę (gdy inni sie boją)!
2017-03-15 13:26:41 | inna
Masz rację sołtysie, bo ten realista to pewnie po nocach nie moze juz spać, bo a nuż ten "wstrętny" AKS coś napisze!!! Może i mają obstrukcję, ale sami sobie zasłużyli a te ich lepkie złodziejskie łapki > pewnie "będą nam się snić".
2017-03-13 16:12:13 | Sołtys
realista Sołtys to cały czas podpisuje się Sołtys chyba że we waszej gazecie to je tej co wsie zleconka od władz wioski dostaje to musiał zmienić psełdo bo nawet jek pochlebnie się o władzy wyrażam to wietrzą. podstęp i nie publikują mojech komentarzy , a wiela ja muszę się natrudzić coby bykow nie narobzić to tylko ja sam wie , a ty to doktor zmień specjalizacje bo stały kontakt z tymi pacjętami to ma zły wpływ na cie , a najlepsiej to aię we pacjenta wcielić to może trochu by się wyciszył , a zreszto by musiał co by od kolegów z sali lub opiekunów nie oberwać. AKS JEDNAK ONE W PORY ROBIĄ przed twoim pisaniem jek naczelny pisarz z FOG zacołł atakować komentarzami niezależnych wieśniakow i to we konkuręncyjnej gazecie .O TERA TO JA GO MUSI ROZGRZAŁ DO CZERWONOŚCI i nie będe mógł się ujawnić dla własnego bezpieczeństwa i rodziny.
2017-03-13 09:58:17 | realista
Sołtys ujawnij swoje dane i sam ogłoś się kandydatem na burmistrza.Bo pod 'Nickiem" potrafisz tylko pyskować i się wymądrzać.Jesteś pierwszym podjudzaczem.Sam napisałeś że wolisz gnój wyrzucać niż brać się za politykę.Czyli ze tylko podjudzasz i podpuszczasz AKS,ale sam nic nie potrafisz zorganizować.Bierz się za robotę a nie chowasz się za innymi.
2017-03-12 11:14:02 | AKS
Jak idzie budowa? Znasz hasło - jak sobie pościelesz tak się wyśpisz? Grajewianie pewnie myślą, że - jakoś to będzie.... To oddawanie wyborów kolesiom.
Nie mam teraz za dużo czasu by opisać sytuację, bo mam terminowe większe pisanie. Ale wkrótce - skrobnę jakiś felietonik.
2017-03-09 17:33:10 | Sołtys
Kolec ja to podał głównego kandydata , a tera twoja kolej zgłoś kturnego ze obecnie rządzących to ja wioskowych popytam i ci powiem kturen ma więc zmysłów do ogłupiania wieśniaków.
2017-03-09 15:36:22 | (-)
Pseudowłodaże grajewscy zastosowali starą metodę - nie odzywać się, przeczekać - a nuż zapomną. GRAJEWIANIE - ZAPOMNIMY???? Z pewnością rozliczymy przy wyborach. Organizujmy sie. Panie Szymczak - jak idzie tworzenie komitetu?
2017-03-08 12:12:09 | kolec
"Sołtysie" dyskutujmy jak > wydźwignąć Grajewo z bagna,a co nam po POpaprańcach?!
2017-02-26 16:24:34 | Sołtys
realista i tu je zgoda bo weśta na ten przykład taki duet jek Schetyna i Petru jakę one zgodne były dopóki Petru miał umiarkowane popercie to choć do rany przyłorz ale jek elektorat PO zacoł topnieć , a Petru rosnąć od ręki na noże poszli, a we wiosce to jeszcze gorzej może być bo widły u nas każden ma w doma i może być bardzo niebezpiecznie, ale Sołtys to się nie przejmuje bo do polityki nie będzie lez woli gnoja wyrzucać bo do tego są widły.
2017-02-25 21:35:38 | Sołtys
Sołtys to proponuje żeby takiego komiteta założyć pod patronatem ostatniego burmistrza to je A. K i AKS BO ONE MAJĄ DOŚWIADCZENIE W LOKALNEJ POLITYCE i były ma spore popercie.
2017-02-25 18:46:08 | realista
Sołtys wytłumacz tym fantastom, że wszystkie partie jakie tylko są zarejestrują swoje komitety.Nawet tylko dlatego żeby ich znajomi i rodzina zasiedli w komisjach wyborczych i zarobili jakieś tam pieniądze.A jeszcze niewiadomo czy wybory będą jednomandatowe czy proporcjonalne jak kiedyś.Jak czytam te wezwania to śmiech mnie pusty bierze.
2017-02-25 09:13:59 | $$
TYLKO ZJEDNOCZENIE W JEDEN KOMITET ANTYUKŁADOWY - POZOSTAŁYCH TZN. SPOZA UKŁADU > MOŻE DAĆ WYGRANĄ GRAJEWIAKOM! BĄDŹCIE MĄDRZY > PRZED WYBORAMI!
2017-02-24 17:08:31 | patrząc z boku
Co racja to racja. Tylko jedna lista - antyukładowa!!! To w tym wypadku KONIECZNOŚĆ! Jeśli nadal "każdy watażka grajewski" będzie sobie robił komitet - przegracie wy wszyscy jako lokalna społeczność! Weźcie to sobie do serca, bo gościu dobrze gada. Mam sentyment do Waszego miasta i dlatego zachęcam, aby być mądrym przed - wyborami! Jednoczyć się, dogadywać, zachęcać wszystkich - zdrowomyślących, bo to jedyna droga do _wyzwolenia od koterii nibyrządzącej Grajewem.
2017-02-22 08:43:47 | Sołtys
realista Sołtys jednak cię rozpoznał że ty we wioskowych władzy wysokie stanowisko piastujesz bo jek ja ci uwagę zwrócił odnośnie BO we wiosce że władza dla picu przyznaje ten budżet obywatelom , a potem sama go zawłaszcza to jakimś cudem w informacjach prasowych o złożonych wnioskach brak informacji kto składał, ale Sołtys je z tego dumny że go taki mądry człek posłuchał i puki co nie drażni wieśniaków. Ale mam pytanie cemu te punkty do głosowania to są we wioskowych gmachach i urzędach a nie we kościele gdzie większość wioskowych co niedziela je.POSŁUCHAJĄ WIOSKOWE JEK BY URNA DO GŁOSOWANIA STAŁA WE SOŁECTWIE i Sołtys projekta złożył to jek myślą kto by wygrał.
2017-02-16 15:37:13 | On
Oj sołtysie - chyba "ona" ma rację. Najpierw wygrać wybory - a potem wprowadzać w życie te różne słuszne sprawy. Czyli - koniecznie zorganizować sie w jeden antyukładowy komitet. To jest pierwszy i podstawowy warunek. Inaczej znów głosy się rozbiją co wykorzysta lokalna koteria. Mądrości życzę.
2017-02-16 15:11:23 | realista
Jaro proponujesz stworzyć dwie spółki?A i tak monopol zostawałby w rękach PECU.Widzisz w Grajewie innych dostawców ciepła niż PEC?Co do zwiększenia odbiorców to robi to też PEC, bo kolejne bloki mieszkalne i prywatni odbiorcy sukcesywnie są podłączani do sieci CO.Czy cena CO byłaby niższa ?Nie wiem bo nie przedstawiasz tu żadnych kalkulacji.Sołtys uważasz ,że całkowita wolność w gospodarce rynkowej przekłada się na zmniejszenie cen?Podam Ci taki malutki przykład.Sprywatyzowano PKP.Powstało kilka podmiotów.I co poprawiło to komfort podróży obniżyło ceny biletów?Powstał tylko większy chaos bo koszty są przerzucane a zyski dzielone wśród prezesów i zarządy spółek.Z energią elektryczną się dało a ceny za prąd są wyższe niż przedtem.
2017-02-16 08:44:24 | Sołtys
ona to nie pierdu pierdu tylko poważne sprawy demokracja we gospodarce i wolność to ma wpływ na ceny dla wieśniaków realista widzi głupi Sołtys jednego mądrego przekonał i we pisaniu nie gorszego od cie.A tobie życzę dalszych sukcesów w sianiu propagandy socjalistycznej i 1 maja zapraszam na pochód do stolicy bo we wiosce to nie zorganizują ze względu na brak socjalistów .
2017-02-15 17:33:23 | ona
Weźcie sie chłopy za bary i...dajcie se siana. Tu przecież chodzi o poważniejsze sprawy. Jak tak będziemy > podchodzić, to nigdy nie obudzimy wskazanej tu przez AKS > świadomości !!! Chcecie dalej siedzieć w-- "szambie"? Trzeba pisać jak i co robimy dalej a nie - pierdu pierdu !
2017-02-15 12:26:34 | JARO
Sołtys ma racje. Kiedyś za czerwonych był jeden dostawca usług telekomunikacyjnych,jeden energii elektrycznej, jeden ciepła,była również jedna partia. Teraz mamy wolność dlatego jestem za likwidacją monopolu i udostępnienie sieci ciepłowniczej innym podmiotom chcącym dostarczać ciepło mieszkańcom.
PLAN JEST TAKI:
Miasto ze spółki pec-u wydziela dwa podmioty pec dystrybucja i drugi pec-ciepło(cała reszta) . pec dystrybucja zostaje w rękach miasta,a całą resztę sprzedajemy -spłacamy miejskie długi, budujemy za te pieniądze brakujące odcinki kanalizacyjne,za przesył ciepła miasto pobiera opłaty od dostawców,rozbudowuje sieć ciepłowniczą aby powiększyć liczbę odbiorców.oczywiście do sieci może podłączyć się kilku dostawców ciepła ,co zapewni konkurencję miedzy nimi,czyli lepsze ceny dla odbiorców końcowych. Niska cena ciepła zwiększy liczbę odbiorców,co spowoduje zmniejszenie smogu nad miastem.
I niech wam nie opowiadają że się nie da .Wszystko się da-tylko trzeba chcieć to zrobić. Z energią elektryczną się dało.
Pozdrawiam
2017-02-14 14:24:14 | realista
Sołtys nie siej defetyzmu.I nie przypisuj mnie gdzie należę,a gdzie nie należę,bo mnie nie znasz i pewnie nigdy nie poznasz.O wyjaśnienia w sprawie kosztów wytwarzania CO i podgrzania wody zwróć się do prezesa PECU.Już Ci napisałem ,że powinieneś wybudować ciepłownię i zrobisz konkurencje dla PECU. A jakoś o wodzie i ściekach nie wspominasz?Zapoznaj się też dobrze jakie podmioty zarządzają wszystkimi sieciami w Grajewie.
2017-02-13 16:17:37 | Sołtys
Sołtys wlez we internet i podaje do wiadomości wieśniaków ceny ciepła we Białymstoku najtańiej w zależności od grupy odbiorcy od 46zł do do 55zł za 1GJ, A we wiosce od 67.44 w górę to je z dostawo do chałupy a cemu tak je to realista wam wyjaśni.
2017-02-13 13:58:24 | Sołtys
realista Sołtys z uporem maniaka powtarza że sieci nie chce prywatyzować tylko wynajmować najtańszym dostawcom, a sieć je wioskowa czyli nasza, a to powie cemu we Białymstoku je tańsze ciepło jek we wiosce skoro tam ciepło wytwarzają różne podmioty prywatne i socjalistyczne.A jak o te rady pytał to odpowiem tam zasiadują przdstawicjele Z.Z .i ty do nich musi należysz i nie chceta odać władzy jek komisarze ludowe.
2017-02-13 08:57:33 | realista
Sołtys ta dyskusja nie ma sensu.Podajesz przykłady nieadekwatne do dzisiejszej sytuacji.Jeszcze raz napiszę,zakład budżetowy i spółka to dwa różne podmioty.Nie wszystko można i trzeba prywatyzować.A nawet niektórych przesiębiorstw nie można prywatyzować ze względu bezpieczeństwa państwa.Nie widzę możliwości aby pozycja PECU lub ZWIKu była zagrożona i długo nie będzie.Ale może Sołtys Ty się pokusisz aby to zmienić?Np wybuduj swoją ciepłownię z całą siecią ciepłowniczą lub wybuduj stację wodociągową z siecią wodociągową ściekową.Oczywiście żartuję bo to jest po prostu niemożliwe.I chyba taka dyskusja mija się z celem.
2017-02-12 18:21:49 | Sołtys
realista Sołtys jak zechce swoje gosodarstwą sprzedać czy oddać komuś to z parobkami nie będzie uzgadniał co najwyżej z Sołtysowo bo ona we księgach wieczystych zapisana.Zrozumiał jek działa prawo własności , a na państwowym to je nieczyjem to jek monopolu nie ma to bankructwo gwarantowane , a te spółki puki co mają monopol we wiosce i z tym trza skączyć i wtedy może pogadać kto je lepszy gospodarz .PGRy popadały na tysiącach ha a Sołtys na małej gospodarce dalej gospodarzy.
2017-02-11 21:26:24 | realista
Sołtys co do sytuacji w okresie powojennym masz rację,ale tak się w Polsce składa ,że wpadamy ze skrajności w skrajność.Przedtem było wszystko państwowe to teraz trzeba wszystko sprywatyzować.Zakład budżetowy dobrze zarządzany też może dobrze prosperować.Pozatym koszty zarządzania spółką są z reguły dużo wyższe niż zakładu budżetowego.Spółka kieruje się zawsze zyskiem zakład budżetowy nie.Ja nie uogólniam,żeby nie było ,że w każdym zakładzie budżetowym jest dobre zarządzanie ,ale i w spółkach bywa z tym różnie.Zastanawiam się do czego są potrzebne w spółka Rady Nadzorcze skoro i tak za wynik finansowy spółki odpowiada Prezes i zarząd.Niekiedy tak się zdarza ,że członkowie Rad Nadzorczych biorą za nic pieniądze i to niemałe.W temacie prywatyzacji nie ma zero -jedynkowej sytuacji.Każdy w tym temacie będzie miał własne zdanie.Sołtysie porozmawiaj z pracownikami ZWIKu co myślą na ten temat.
2017-02-11 12:18:47 | Sołtys
realista jek przyjaciele nasze we 1944r nas wyzwolili to tako nam gospodarkę zafundowali co ty chwalisz tylko dzięki podziemnym oddziałom AK i innym bandyto nie pozakładali kołchozów, a jeki to by był raj o miedzę sporów by nie było i ziemi nie musieli by orać, a że żreć by nie było co to wedle cie dobra gospodarka I niech wieśniaki nie wierzą że przedsiębiorstwo będące własnością samorządu czy skarbu państwa je dobre dla ludzkości, o dla czołowych komunistów to tak bo one się same wyżywią jak to Urban gadał, a reszta na szczaw . Sołtys to wie gdzie go szukać ale nie zdradzi co by mu nie wyjedli jek będą głodne.
2017-02-10 17:38:20 | totus tuus
Dobrze mówi - nie bójmy się partyjnych! Bo nawet i w ostatnich samorządowych nie wygrali. Chodzi o PIS. Jesli wolą społeczeństwa będzie - wystawić swój komitet, to nikt nie jest groźny! Dlatego popieram inicjatywę. Pora pogonić "uwłaszczeniowe towarzystwo"!!!!!!!
2017-02-05 17:24:51 | realista
Sołtys ja nie oceniam byłego dyrektora D.K.czy był "dobry"czy "zły".Ja pisałem o tym w jaki sposób i w jakiej atmosferze został po prostu wyrzucony z pracy.Co do ZWIKu to miał być przekształcony z zakładu budżetowego w spółkę ze skarbem Miasta.Czyli podobnie jak PEC czy PUK.Pracownicy nie wyrazili zgody na taką prywatyzację.Czy prywatyzacja powoduje obniżkę kosztów?Miałbym wątpliwości.Mamy przecież dwie spółki i jakoś nie widać żeby ceny ciepła malały.Natomiast ceny wody i ścieków nie rosną .Co do zapłaty dla firmy budowlanej to umowa nie pozwalała na wypłacenie całkowitej należności,bo budowa nie była ukończona w terminie i burmistrz chciał czy nie, musiał naliczać kary za opóżnienia w oddaniu inwestycji w terminie.W tym wypadku były to trzy miesiące opóżnienia.Jedynie sąd może rozstrzygnąć tą kwestię.Zreszto jest tam więcej takich "zagadek" związanych z tą inwestycją.Nie czas i miejsce, żeby tutaj na forum rozstrzygać tą sprawę.Poczekajmy cierpliwie na wyrok.
2017-02-05 11:56:34 | AKS
Odnośnie wyborów. Tu trzeba rozróżnić pewne rzeczy. Jedna - dlaczego mam iść, a druga jaką mam dać odpowiedź. Taki mamy model życia społecznego w Polsce, że najpierw wybieramy swoich przedstawicieli do różnych gremiów samorządowych, by załatwiali nasze sprawy. Dajemy im mandat - dajemy pracę. Oni potem myślą i myślą - jak nam to życie ułatwić. Jak już coś wymyślą (tu wspomniane lotnisko), to potem pytają swego pracodawcę, czy ten pomysł im się podoba. Skoro wykazują jakąś - elementarną posłuszność swemu pracodawcy, to czasem pytają w referendach - jak chcemy. Mogliby swego pracodawcę - olać i robić co im się podoba! Jednak szczątkowa doza posłuszeństwa nakazuje im - poddać pomysł pod ocenę. I teraz - czy mamy prawo odpowiedzieć im - spadajcie? To nas nie obchodzi! Przecież taki czy inny pomysł - MUSI nas dotyczyć, bo to my wszyscy za to zapłacimy. Dlatego wola KAŻDEGO z nas musiałaby być tu uwzględniona. Nie idąc do wyborów (referendów) pozbawiasz się swego obowiązku NAKAZU wobec tego -co mają dalej robić ci których postawiłeś na czele. Oni teraz zgłupieli, bo nie wiedzą co chce dalej ich pracodawca. Oni tak długo myśleli i....skoro odrzuciłeś ich wysiłek myślowy, to teraz dalej będą myśleć a ty im będziesz dalej płacić. Dlatego na każde wybory trzeba chodzić i albo być za albo przeciw, bo "one" potem głupieją i nie wiedzą co robić. Frekwencja jest ważna, bo np w pierwszych wolnych wyborach 1919r, miejscami dochodziła do 90%. To był pokaz - WOLI SUWERENA ! Oni potem wiedzieli co mają robić i zbudowali np COP. Olewając wybory - to nie jest pokazywanie swojej dezaprobaty (niech wiedzą że im nie ufamy - bo złodzieje), ale zostawiamy im pole, bo oni sami się wybiorą. Ty nic nie będziesz miał do gadania - sam się wyłączając od decydowania. A czy Polska jest TYLKO - ich? Skoro ja jako Naród, jestem tu gospodarzem i suwerenem, ja decyduję komu dać władzę a komu nie, to potem ja decyduję co tu ma być dalej. Co budowane, inwestowane, modernizowane - bo to ...

[ Ta funkcja służy komentowaniu artykułów. W celu prowadzenia dyskusji zapraszamy na forum. Treść komentarza została skrócona do 2100 znaków! ]
2017-02-04 20:38:44 | Sołtys
Realista jaka prywatyzacja ZWIK Sołtys to głupek wioskowy i wie że połączenie firm wioskowych i przekształcenie w sp prawa handlowego ze 100% udziałem własności wioski to nie prywatyzacja tylko obniżka kosztów i zwiększenie odpowiedzialności za wyniki finasowę, a jek chodzi o tego dyrektora D.K jek taki dobry był to powołajta go na powrot na dyrektora GCK przecie to to samo stanowisko z tym PEC to ma racje prezes dobry gospodarz i należało sprzedać mu udziały wioski za złotówkę wraz ze zobowiązaniami to je długami zaciągniętymi na inwestycje, a jek chodzi o dokładanie do pomysłów polityków wioskowy to zgoda Sołtys myśli że ta hala sportowa to będzie strasznie wzmacniać dochody wioski.
2017-02-04 11:34:25 | Sołtys
ralista to obecny narobił zamieszania z zapłatą , a nie Kiełczewski obecny to nawet kopiec kazał rozebrać pod kościołem bo to pomysł poprzednika i niech nie robi wody z mózgu wieśniakom z tymi ZWIK i z tem DK bo jek ten Szabat był taki dobry to czemu go na dyrektora GCK nie powołali i jeszcze mogą bo mają władze JEK o PEC się rozchodzi to przyznam obecny prezes to niezły gospodarz , ale Sołtys je za prywatyzacją nawet ZA 1 ZŁ BO TO BĘDZIE LEPSIEJ DLA WIOSKOWYCH ostawił by tylko na stanie wioski sieć przesyłową to je rury którnymi płynie woda i kanaliza oraz ciepło i wynajmował je dostawcom i to tym które zaproponują niszą cene dla wieśniaków, a kasę z prywatyzacji przeznaczył na potańcówki dla wioskowych i tak by rządził do śmierci.Realista wioska je mała i wsie wiedzą że obecny to z tem swojem zastępco co go wywaliłna zbity pysk to za krawaty się brali za basen bo zastępca nie chciał głupoty firmować swoim nazwiskiem .
2017-02-04 07:52:22 | Porada prawna
Trzeba było za basen zapłacić i ująć w rozliczeniu bo były to środki unijne, a teraz jak miasto przegra to upadłość będzie musiało ogłosić, bo takie sprawy latami się ciągną a odsetki rosną - to będą już nie 3 miliony a grube miliony. Czasami trzeba pomyśleć a nie nadymać się bez sensu.
2017-02-03 21:58:33 | realista
Sołtysie były Burmistrz nie był aferzystą w zrozumieniu dosłownym.Chyba żeby nazwać aferą takie "zasługi "jak próba prywatyzacji ZWIK,odwołanie a raczej wyrzucenie z pracy byłego dyrektora D.K.,"wojna"z prezesem PECU,skłóceniem wszystkich ze wszystkimi.Ale to można nazwać nieodpowiedzialnością w sprawowaniu urzędu Burmistrza.Myślę, że to wynikało z braku doświadczenia w pracy samorządowej.Jeśli był jakiś audyt to jest on nieosiągalny,albo go po prostu nie robiono.Ja tylko się zastanawiam,co się stanie jak miasto przegra sprawę z firmą budującą pływalnię i muzeum mleka.A kwota o którą toczy się sprawa jest niebagatelna bo ponad 3 miliony złotych.Gdybym był na miejscu byłego burmistrza to skóra by mi cierpła.
2017-02-03 16:47:47 | antyukład
Brawo, brawo, brawo - swietny art. No włąśnie - zróbmy cś dla tego miasta!!! Bardzo dobrze, ze taki człowiek sie znalazł i postawi tamę dla tych "namiestników Grajewa". Do rea..isty nie tylko to zrobił ale i postawił blok mieszkaslny i zrobił strefę "wolnocłową". Cos zrobił, ale obecny ???
2017-02-03 11:57:48 |
Szanowny Panie Aleksandrze,
dlaczego ciągle manipuluje Pan ludźmi. Proszę wytłumaczyć, w jaki sposób 27 osób z 3 różnych komisji wyborczych dogadało się między sobą, żeby w sumie dostał Pan dokładnie 18 głosów. Mało tego, w każdej z tych trzech komisji pracował reprezentant Pana komitetu wyborczego. Czy te osoby także oskarża Pan o manipulacje?
http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/wynikiKandydat54ee-6.html
2017-02-03 11:27:19 | Jasiu
AKS-czy niepora na emeryturkę?
2017-02-03 09:15:35 | Sołtys
Realista Kiełczewski postawił blok komunalny ale to zasługa Waszkiewicza bo on to zaplanował . Jesteś dobrze zorientowany to napisz gdzie Sołtys może poczytać tego ałdyta co za wioskowe kasę zlecili co by dokopać byłego bo jakoś nie słychać co by prokurator miał co robzić to musi on nie był taki aferzysta a zresztą na pewno nie bo inaczej by we wsiech portalach wioskowych gośno było .
2017-02-03 08:30:21 | Benek
p Szymczak , a nie uważa Pan że niska frekwencja w referendum w sprawie lotniska to odpowiedż narodu że nie chcą lotniska bo im nie będzie służyc tylko "jelitom"
2017-02-02 23:51:24 | realista
AKS zapomniałeś dodać, że oprócz pływalni p.były burmistrz pozostawił też Muzeum Mleka.Do obu obiektów Miasto musi przeznaczyć na ich utrzymanie ponad dwa miliony złotych.No i zostały jeszcze nierozstrzygnięte sprawy sądowe bo firma nie skończyła inwestycji w terminie.Zapomniałeś też dodać że byłeś doradcą w kampanii wyborczej p.byłego burmistrza.To tak gwoli przypomnienia.
2017-02-02 12:04:16 | AKS
Nie każdy portal jest taki "bezcenzurowy" i nie cenzuruje wstawianych adresów internetowych. Specjalnie nie wstawiałem kontaktu, bo wiem, że nie wszystkie portale grajewskie(choć dostały ten felieton)odważą się zamieścić nie mówiąc o kontakcie. Piszcie: aksamitkas@wp.pl
Od razu uczulam tych - impertynentów,że na głupkowate wpisy nie zamierzam odpowiadać. One mi nie szkodzą, spływają jak po gęsi a tylko sami sobie wystawiacie świadectwo. Pewnie....ukrywając się za jakimiś nickami, jesteście "odważni", a czy - podpiszesz się pod treścią swoim nazwiskiem?? Zróbmy w końcu coś dla tego miasta!
2017-02-02 03:22:19 | Tadeusz
Znów dotyka Pan sedna, obnaża Pan to co się dzieje dookoła, bardzo dobry artykuł, wyważony. Proszę dac jakiś kontakt do siebie, chciałbym z Panem porozmawiac,pozdrawiam.
Serwis komputerowy
Polecamy: Grajewianie.pl | Grajewo | Grajewska Izba Historyczna | Oferty pracy | Kino i rozrywka | Radio 5 | Radio Białystok | TVP Białystok | Grajewiak.pl | Gmina Wąsosz | SportowePodlasie.pl | Społeczne Pracownie | Tworzenie stron internetowych | Ogłoszenia Grajewo | UG w Radziłowie | Podlasiak.Info | OSP Grajewo | Doctor Rock | Praca |
Reklama | Współpraca | Prywatność | Regulamin Ogłoszeń | Regulamin Katalogu Firm | Regulamin Forum | Redakcja | Serwis Komputerowy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
"INFOTECH" mgr Ruchlewicz; 19 200 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 2/1 | Infotech