strona główna > Artykuły i felietony > CZY TO JUŻ SCHIZMA ?
Kanał RSS Kanał RSS | Poczta | Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych
Dzisiaj jest Niedziela, 25 Lutego 2018 roku, Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Polecamy: Ostrzeżenie meteorologiczne | Grajewscy policjanci apelują: nie bądźmy obojętni! | Dzielnicowi prowadzili akcję "Błysk" w rejonie szkół | KASTEL Sklepy Komputerowe & GSM zapraszają | Pokój dziewczynki – jakie elementy pomogą go wyróżnić? | Radny zaprasza Burmistrza | Wypowiedzą się ws. rewitalizacji | Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego - Young English Master | "Wiosenne prace na działce i w ogrodzie" | Coraz bliżej budowy trasy Via Baltica | Dyktando międzyszkolne 2018- laureaci | Ostrzeżenie meteorologiczne | W poszukiwaniu komfortowego krzesła gamingowego | TBS Grajewo - zaktualizuj swój wniosek | Wniosek na siłownię plenerową w Wojewodzinie złożony |
zareklamuj sie u nas

Zostań fotoreporterem Grajewo24.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:
E-mail: redakcja@grajewo24.pl
Tel. 0 604 833 731
Tel./Fax: (0 86) 272 66 97
Najnowsze opinie:

~Krzysiek: Pojawiają się krytyczne opinie odnośnie budżetu obywatelskiego. Pragnę przypomnieć jeżeli posiadasz lepszy pomysł zgłoś własny projekt. ...

~jatoja: Ta radna kiedyś publicznie powiedziała, że nie będzie już składać wniosku do budżetu obywatelskiego. A teraz wiadomo, że toalety, to jej ...

~menel: ona ma racje za taki sedes z takiej stali to pare butelek gorzałki będzie bo dobrze płaci na skupie .

~kozik: Strażaku widać,ze nie masz dzieci.Latem wychodząc na spacer z pociechami bardzo odczuwa sie brak toalet.Myśle ,ze zwykłemu człowiekowi bardziej ...

~antek: lepiej by zrobili jek by z Rydzykiem nawiązali współprace ten to potrafi kasę zdobywać, a dla Włochów to co najwyżej haracz możecie ...

Dyżury aptek
Dzisiaj dyżur pełni:

Apteka NA PLACU
Pl. Niepodległości 10
tel.

Artykuły i felietony
2017-02-22 21:14:35 CZY TO JUŻ SCHIZMA ?

To nie ja odszedłem z Kościoła, to Kościół Katolicki odszedł ode mnie!

Stolica Apostolska informuje, że mamy prawo i obowiązek informować Stolicę Apostolską, gdy kapłani odmawiają nam udzielania Komunii Świętej na kolanach.

Kanon 212 & 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego upoważnia mnie do zabrania głosu, a stanowi: „… wierni mają prawo, by przedstawiać pasterzom Kościoła swoje potrzeby, zwłaszcza duchowe, jak również swoje życzenia”; & 3 stanowi: „ Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dot. dobra Kościoła”.

Papież Benedykt XVI mówił: „Być może postawa klęcząca jest rzeczywiście czymś obcym dla kultury nowoczesnej, skoro jest ona kulturą, która oddaliła się od wiary i wiary już nie zna, podczas gdy upadnięcie na kolana w wierze jest prawidłowym i płynącym z wnętrza koniecznym gestem. Kto uczy się wierzyć, ten uczy się także klękać”.

Mówił też: „ Przez to, że teraz proszę o przyjmowanie Komunii Świętej na kolanach i udzielam jej do ust, chciałem podkreślić cześć należną realnej obecności Chrystusa w Eucharystii”.

Homilia JPII wygłoszona 1 marca 1989r. (Komunia na klęcząco i do ust), w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Rzymie: „ (…) Dlatego konieczne jest okazanie pokory, gdyż nigdy nie powinniśmy zapomnieć o tym, Kto przed nami stoi! Tak jak w kontaktach międzyludzkich przyjęte są pewne formy uprzejmości, to w stosunku do Boga chcemy o nich zapomnieć? Dlatego ostrzegam ponownie przed wszelkimi formami braku należnego szacunku, jak np. zakazane w moim biskupstwie podawanie Komunii św. na dłoń oraz postawa stojąca podczas wielu części liturgii Mszy Świętej. Prowadzi to do utraty właściwego poczucia doniosłości tego zgromadzenia. To jest nic innego jak śmierć naszego Pana i Zbawcy, któremu wszystko zawdzięczamy.

Zamartwiamy się o ludzką ocenę, boimy się, że zostaniemy wyśmiani, boimy się

niekorzystnych dla nas skutków naszej oceny przez innych, a nie boimy się Boga? Nie

odwołuję tego, co powiedział jeden z moich poprzedników: „dzieje się to na waszą

odpowiedzialność. Drodzy biskupi zagranicznych biskupstw, modlę się za was, abyście na

czas zrozumieli, że droga, którą obraliście jest niewłaściwa”. W tym miejscu, moi umiłowani

Kapłani, umiłowani Bracia i Siostry, dozwolone jest przyjmowanie komunii na język i w

postawie klęczącej. Wszystko, co zostało wprowadzone i jest rozpowszechniane przez obcych

jest niedozwolone. Mówię to jako wasz Biskup! Jan Paweł II

W niedzielę 19 lutego 2017r kończyły się XIV Ostrołęckie Spotkania Charyzmatyczne. Mszę końcową sprawował bp pomocniczy T. Bronakowski. Od wielu, wielu lat przystępuję do Komunii TYLKO na kolanach! Także teraz idąc procesyjnie do księdza – przyklęknąłem. Powiedział bym wstał. Nie, ja nie klękam przed księdzem – ALE PRZED BOGIEM! Nie wstałem. „Ksiądz Czaruś” odszedł na bok i dokończył komunikować pozostałych, po czym odwrócił się do mnie tyłem i odszedł do stołu. Byłem wstrząśnięty! Jakim prawem ksiądz decyduje – komu dać (nie dla klęczących!) a komu nie ??? Dlatego piszę w kilka dni po tym afroncie, by nie być posądzony o – emocje. To komu mam wierzyć – świętym papieżom, czy „czarusiowi”?

Czy to nie dziwne, że w miejscach prawdopodobnego pobytu świętych, papieży czy samego Jezusa i Jego Matki, czołgamy się na kolanach i z biciem serca, całujemy te miejsca? A do Komunii Świętej podczas każdej mszy świętej idziemy procesyjnie i na stojąco lub co gorsza, na rękę bierzemy Hostię i niewiele sobie z tego robimy. Wokół świętych obrazów czy relikwii chodzimy na kolanach, a przestaliśmy wierzyć, że realny Jezus jest w Hostii ?

Czy w związku z tym, jeśli w niektórych kościołach księża „krzyczą” na klękających do Komunii, czy to już schizma czy tylko „nadgorliwość” modernizmu?

Jeszcze nie dokończono Komunii, a już skoczne melodie – na dziękczynienie, poderwały ludzi do „tańca”, okrzyków, oklasków a – nawet GWIZDÓW ! Nie idźmy w stronę modernizmu!

Szanowni duchowni – czy coś zrobicie z tym, czy... jako dziennikarz katolicki muszę.... ?

wierzący i praktykujący

 

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

2017-04-05 12:09:29 | jawierzę
"Jeśli do komunii to tylko na kolanach - no chyba, że nie wierzysz, ze tam jest Jezus?
2017-03-08 12:09:52 | duchacz
TAK - wygląda na to, ze to juz początek schizmy. Oj, biedni my katolicy - gdzie ci PRAWDZIWI księza???
2017-03-03 17:41:25 | ^^
A mnie śmieszą takie hasła typu - pokora, posłuszeństwo itd. Czy to nie na zasadzie - rządzący wywlekli swoje sprawy w restauracji a skazano - kelnerów! Komu i dla kogo mają służyć w/w hasełka? Nie odwracajcie kota ogonem. Zawinił ksiądz - a nie klęczący!
2017-03-03 17:01:24 | AKS
Msze Trydenckie (po łacinie): każda środa o 19:00 i co 2 niedziela o 15:00 odbywają się w parafii Karoliny Kózkówny w Ełku (na zamkowej - za jeziorem). W Białej Piskiej co 4 niedziela. Kiedy w Grajewie?
2017-03-03 15:04:58 | Iwona
Dobry katolik to pokorny katolik zabraklo komus podobno wierzacemu cierpliwosci wspolczuje
2017-03-02 15:34:37 | !!!
Jak widać - jak sie chce to można! Klękajmy - bo to mile Bogu.
2017-03-01 22:29:40 | AKS
Ja miałem taką sytuację. W czasie dużego zgromadzenia na Pl. Trzech Krzyży w W-wie była msza.Owszem, był tłok. Podczas podawania komunii w tym tłumie, ja przyklęknąłem. Kapłan podając mi hostię powiedział : dziękuję za danie świadectwa !
I tak trzymać - księża!
2017-02-27 22:03:58 | Sołtys
A czego się uczepili tego kaznodziei jek wszy kożuch toć i we knajpie jek Sołtys na kolanach o komunie kelnerkę prosił to mu nie chciała udzielić tylko ściero zdzieliła i od pijaków wyzwała i ja do niej pretensji nie mam choć bilety NBP prawdziwe miał i chciał napiwek dać.
2017-02-27 16:40:40 | logik
No wiecie!!! Czy ks. Michał czy "ksiądz" pisze takie rzeczy. To wg "wielebnego" źle, ze sprawa wydostałą sie - "spod dywanu"? Są konkretne komentarze. To źle? Tak robiliście dotychczas i >> ludzie odchodzili z Kościoła. Czy dalej chcecie > zamiatać pod dywan? Aaa jakim prawem uzurpujecie sobie że "lokalni pasterze Kościoła mają prawo wybrać formę która jest włąsciwa dla danej wspólnoty." ??? Niby jak to widzicie? Bóg powiedział jak chce by podchodzic do Komunii. Wy macie - inne, swoje "prawo??? Kto wam dał takie prawo??? To moze jakiś ksiadz modernista postanowić, ze w jego parafii formą włąściwą jest - komunia na rękę! DLACZEGO PROSTUJECIE KOLANA WIERNYM??? Właściwą postawą jest przyjmowanie Komunii Świetej na kolanach i przed > balaskami. Kto tego nie rozumie - już pobłądził. Brawo autor za takie inteligentne rozegranie sprawy i > postawienie na forum publicznym. Tego nie zamiotą. Dlaczego tracicie wiernych? - bo tak zamiatacie!
2017-02-27 10:43:31 | @
Zawsze po wejściu do kościoła tę modlitwę odmawiałem i kłaniałem się Panu Jezusowi czołem do posadzki, ale zawsze byłem w różnych częściach kościoła, ​ ​
nie przed ołtarzem, i zawsze czułem że coś jest nie tak.
Po ​ ​
kilku latach kiedyś mam sen, ​ ​
,,Po wieczornej ​M​
szy ​Ś​
w. klęcz ​ę​
przy ostatniej ławce odmawiam moją modlitwę, ​ ​
pochylam się czołem do posadzki żeby oddać Panu Jezusowi ​c​
ześć, i nagle czuję na swojej kurtce POTĘŻNĄ rękę o Potężnej SILE,, ​ ​
, ​ ​
i w ułamku sekundy znalazłem się przed ołtarzem na kolanach, i natychmiast zrozumiałem ​:​
​"​
tu masz oddawać Cześć Panu Bogu. ​"​
Ciągle o tym myślę że Pan Bóg Czekał cierpliwie aż sam się domyślę i będę Mu cześć oddawać tam gdzie się powinno przed Jego Tronem przed Tabernakulum, ale widząc ślepotę moją sam zareagował, I swoją potęgą, pokazał mi jak ma się grzesznik zachować przed swoim Stwórcą....
2017-02-27 09:57:19 | klękający
"ks. michał" napisał: "Jeżeli chodzi o sposób przyjmowania Komunii Świetej, to według przepisów Kościoła obie formy są dopuszczalne, ale lokalni pasterze Kościoła mają prawo wybrać formę która jest właściwa dla danej wspólnoty." Skoro obie formy sa dopuszczalne - TO DLACZEGO NIEKTÓRZY KSIĘŻĄ NIE DAJĄ TYM KLĘCZĄCYM??? To jest wypaczenie!!!
2017-02-27 08:22:43 | AntyPSL
Dlatego nie chodzę do kościoła nie mogę patrzeć na ich pychę butę i zakłamanie Pouczają nas jak mamy żyć a później smieją się nam w twarz u boku swojej kochanki z dziećmi. Nic z tym nie zrobimy bo obecna władza jest u ich kolan!
2017-02-27 07:45:37 | g
Ten ,kto ma argumenty,że postępuje dobrze, nie ma prawa obrażać innych. To brak kultury osobistej.
Uczeń Chrystusa tak nie mówi. Posłuszeństwo jest miłe Bogu:)Pytania lepiej kierować do swojego kierownika duchowego.
2017-02-26 21:31:39 | Ks. Michał
Cieszę się, że autor artykułu jest zainteresowany dobrem całego Kościoła i pięknem liturgii. Jednak jak wodać z wcześniejszzych kometarzy, powyższy tekst stał się tylko okazją do mało wybrednych komentarzy - szkoda. Nie można mówić o schiźmnie na spotakniu, któremu przewodzi biskup, który jest łącznikiem lokalnej wspólnoty z namiestnikiem Chrystusa na ziemi, czyli Biskupem Rzymu. Jeżeli chodzi o sposób przyjmowania Komunii Świetej, to według przepisów Kościoła obie formy są dopuszczalne, ale lokalni pasterze Kościoła mają prawo wybrać formę która jest włąsciwa dla danej wspólnoty. Może to się nie podoba wielu świętym katolikom ale władzę w Kościele sprawują pasterze ustanowieni przez samego Chrystusa i to oni niosą całą odpowiedzialność za sprawowaną liturgię w Kościele. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego - Kan. 753 - Chociaż biskupi, pozostający we wspólnocie z głową Kolegium i członkami, czy to pojedynczy, czy też zebrani na Konferencjach Episkopatu lub na synodach partykularnych nie posiadają nieomylności w nauczaniu, są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni obowiązani są okazać religijne posłuszeństwo.Pozdrawiam serdecznie
2017-02-26 11:46:29 | zbulwersowana
A dlaczego ma nie pisać??następne moherowe berety bronią księży.Jakim prawem nie udzielił komunii???!!bo musiałby się schylic królewicz??To on jest dla nas a nie odwrotnie!!
2017-02-25 15:53:48 | spoza
Aj waj >basia, czy ty aby nie przesadzasz? Pisząc w ten sposób, czy ty jesteś >nawrócona? TEN KTO NAPISAŁ nie pisze pewnie by "dobić" Kościół - ale rozumiem, by Go naprawić! Nie emocjonuj się tak kobito! Chyba zaiste kobiety myślą - emocjonalnie. Trzeba chyba tu - głębszego namysłu (a nie kobiecego)! Dla mnie sprawa jest postawiona jasno i klarownie. Co zrobi Kościół?
2017-02-25 15:09:58 | Do Basi i Tereski
Kobietki, a myślicie, że byłaby obiektywna reakcja władz? Nie sądzę.... Raczej jej jest brak. Gdyby była obiektywna wszyscy w sutannach mający dzieci nie pełniliby już służby kapłańskiej tylko zakasali rękawy i harowaliby na swoje dzieci nie ujmując z danin biednego ludu. i wzięliby odpowiedzialność ojcowską na siebie.Mogłabym wymieniać po kolei nazwiska z naszej diecezji, ale po co -przecież biskup wie i nie reaguje......
2017-02-25 06:43:51 | Teresa
W zaistniałej sytuacji wypadałoby najpierw udać się do tego księdza, ewentualnie do biskupa i wyjaśnić sytuację w kręgach kościelnych, a nie rozdmuchiwać sprawę na publicznym forum. Jak ktoś czuje, że z szacunku do tajemnicy Wcielenia chce przyjmować Komunię w postawie klęczącej, to jest to chwalebne i godne naśladowania. Ale! Są pewne wyjątki. Na OSCH były tłumy ludzi i ze względów organizacyjnych proszono, by przyjmować Komunię na stojąco. W tym wypadku obowiązywałaby zasada posłuszeństwa władzy kościelnej. Nawet, gdy księża nie mają racji, to Bogu przede wszystkim miłe jest posłuszeństwo. Ci, którzy nieraz mieli rację w wielu kwestiach, ale nie podporządkowali się - skończyli poza Kościołem, który jest mistycznym Ciałem Chrystusa.
2017-02-24 23:22:48 | Basia
Bracie w Chrystusie!
Nie "wylewa się pomyj" na swój dom, rodzinę. Kościół jest moim i myślę, że i Twoim domem, rodziną...
Problemów rodzinnych nie uzdrawia się poprzez media publiczne, ale tam, gdzie powstały - w swoim gronie. Krytyka powinna być konstruktywna, czyli dająca możliwość nawrócenia człowieka, naprawy zła... Upuszczając swym emocjom, nie tylko niczego nie naprawiasz, ale jeszcze osłabiasz wiarę już i tak słabych w wierze ewentualnych czytelników. Przecież tę Eucharystię celebrował Biskup, to może powinieneś zwrócić się od razu do niego, a na pewno do kapłana-winowajcy. Nie chcę rozstrzygać, gdzie jest racja, ale taki artykuł, w takim zjadliwym stylu, pełnym nienawiści do kapłana, nie powinien wyjść spod ręki kogoś, kto określa się mianem dziennikarza katolickiego!
2017-02-24 17:12:32 | zaskoczona
Czy tylko - "schylanie" ?? Po prostu PYCHA "wielkiego" wzrostem 'kapłana'. Wstyd, że coś takiego sie dzieje w polskim Kościele!
2017-02-24 11:54:44 | Zgorszona
Widziałam ten moment..... Nie rozumiem postawy wielebnego. Powód jest chyba tylko jeden, musiałby się deczko schylić ...a to już za duży wysiłek. Dziwny jest ten Świat... Aha - jestem zgorszona postawą "wybrańca". Niech przeprosi, ale czy PYCHA mu na to pozwoli?
2017-02-23 19:04:30 | Chórzysta
Święta racja, jestem tego samego zdania. Przed Bogiem się klęka, ale jeśli nawet księża tego nie respektują i nie praktykują, koniec świata jest bliski. Nie szukając daleko zobaczcie co ten amerykański kurdupel zrobił z Naszą Parafią, jakie zniszczenie i upadek moralności. O czym się mówi na Mszach Świętych, kawały o księżach, kotach i biskupach? Ostatni prawdziwy, z powołania, ksiądz w naszym mieście odszedł na emeryturę, u Niego komunię przyjmowało się na kolanach, nie bał się pochylić nad klęczącym, Księże Prałacie wracaj, ratuj naszą Parafię!!
2017-02-23 15:36:54 | katol
No tak, jak tak dalej pójdzie, to nikt nie zostanie w kościele.
Serwis komputerowy
Polecamy: Grajewianie.pl | Grajewo | Grajewska Izba Historyczna | Oferty pracy | Kino i rozrywka | Radio 5 | Radio Białystok | TVP Białystok | Grajewiak.pl | Gmina Wąsosz | SportowePodlasie.pl | Społeczne Pracownie | Tworzenie stron internetowych | Ogłoszenia Grajewo | UG w Radziłowie | Podlasiak.Info | OSP Grajewo | Doctor Rock | Praca |
Reklama | Współpraca | Prywatność | Regulamin Ogłoszeń | Regulamin Katalogu Firm | Regulamin Forum | Redakcja | Serwis Komputerowy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
"INFOTECH" mgr Ruchlewicz; 19 200 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 2/1 | Infotech